Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA)

by admin

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA), yapay zeka ile yazılımın kullanımı ve daha önce insanlar için gerekli olan yüksek hacimli, tekrarlanabilir görevleri ele alan makine öğrenme yetenekleridir. Bu görevler sorguları, hesaplamaları içerebilir. Kayıt ve işlemlerin bakımı, yazılım robotu veya botu olarak adlandırılan RPA teknolojisi tarafından bir çalışanı taklit ederek, uygulamalara girer, veri girer, görevleri hesaplar, tamamlar ve çıkış yapar.

RPA yazılımı bir kuruluşun BT altyapısının bir parçası değildir. Bunun yerine, bir şirketin teknolojiyi hızlı ve verimli bir şekilde uygulamaya koymasını mümkün kılarak, mevcut altyapı ve sistemleri değiştirmeden uygulanır.

En İyi RPA Süreçleri

Değişmeyen Süreçler: İşletme yöntemi sabit ve otomasyon için mevcutta köklü değişikler gerektirmeyecek prosesler. Kısa ve orta vadede köklü değişikliğe uğrayacak proseslerin şimdiden otomatize edilmesi tavsiye edilmez.

Standart Okunabilir Elekronik Giriş Tipine Sahip Süreçler: Standart ve tutarlı girişlerle tetiklenen prosesler. Bu girişler Excel, Word,  okunabilir PDF, eposta, XML, PPT gibi okunabilir olmalı. Okunabilir olmayan girişli (örneğin OCR uyumlu olmayan görüntüler) prosesler otomasyon konusu değildirler.

Kural Tabanlı Süreçler: Standart ve öngörülebilir kurallar çerçevesinde karar alabilen prosesler

Fazlasıyla Manuel ve Tekrarlanan Süreçler: Fazlasıyla manuel işlem gerektiren, insan hatasına açık günlük ya da haftalık Çalıştırılan yüksek işlem yoğunluğuna sahip prosesler.

Yüksek Yoğunluk Barındıran Süreçler: Yüksek yoğunluklu işlemleri olan prosesler (aynı zamanda yüksek frekanslı).

Olgunlaşmış ve Stabil Süreçler: İyi dökümante edilmiş, stabil, öngörülebilir ve işletme giderleri bilinen prosesler

Otomasyon Tasarrufu Sağlayacak Süreçler: İnsan işgücü üzerinden minimum 2 tam zamanlı dengi tasarruf sağlayacak süreçlerin otomasyonunu tavsiye ediyoruz.

Top
Azərbaycan dili AZ English EN Deutsch DE Русский RU Español ES Türkçe TR